Blog

Römork Bileşenleri ve Yedek Parçaları

Römork Bileşenleri ve Yedek Parçaları

Römork, yük taşımak için kullanılan ve bir motorlu araca bağlanan, motorsuz taşıma aracıdır. Genellikle karayolu taşımacılığından bildiğimiz römork, kamyonlara ve traktörlere bağlanır. Römorklar türlerine göre farklı ağırlıklar taşıyabilirler. Araç taşıma römorku, iş makinesi taşıma römorku, bisiklet taşıma römorku, güneş enerjisi taşıma römorku, hayvan taşıma römorku, bot ve tekne römorku (deniz ulaşımında kullanılır) gibi farklı taşıma amaçları olan römorkların yanı sıra trafik yönlendirme römorku, reklam römorku ve kasalı römork gibi çeşitler de bulunmaktadır.

Yine türlerine göre römorkların birçok bileşenleri vardır. Yürüyen aksamlı römorklar için bileşenler, frenli ya da frensiz römorkları için ayrı bileşenler ve kontrol düzenleri, akslar ve aksesuarlar römorkların türüne ve kullanım amacına göre tercih edilir.

Römorkların temel bileşenleri, yedek parçaları, aksesuarları ve gerekli edevatları şunlardır: römork makası, römork döneri, römork lifti, borulu ok başı, işlenmiş römork ok takımı, ayarlı şanzımanlı römork ok krikosu, bijon, aks takımı, kaplin kafa, bijonlu montajlı kampana, kriko kolu, şişe kriko, stop lambası, karşı kanca, karşı yuva,  delikli topuz, kıvrımlı topuz, uzun topuz, kurtağızı topuz, frenli çeki oku, destek ayağı, kısa römork çeki topuzu, uzun römork çeki topuzu, kayışlı ve kayışsız kanca, ön denge tekeri, teleskopik ön denge tekeri, ön dayama mekanizması, yan destek makarası, makaralı yan destek mekanizması, omurga tekerleği, v tekerleği, uç kapağı, geçmeli kilit, sıkıştırma kelepçesi, normal kauçuk, ay kauçuk, makaralı kauçuk, düz dingil, komple dingil, frenli dingil, kasa kilidi, katlanır basamak,  plastik fiş, bolt, frenli kafa mekanizması, yay makas, otomatik makas bağlantı kulağı, kaynaklı makas bağlantı kulağı, binek araç için eşya gözü, elektronik modül, çamurluk,  binek araç için eski ve yeni tipli römork poryası, montajlı porya, elektrikli el vinci, halatsız kayışsız el vinci.

Hayvan taşıma römorklarında hayvanların savrulmaması ve sarsılmaması için çeşitli ekipmanlar ve aksesuarlar kullanılır. Bu ekipmanlardan biri olan anti yalpalama kaplini 4 adet sürtünme balatası ile 3 ton ağırlığa kadar olan römorklarda güvenli bir hareket sağlar.

Römork destek tekerleri sayesinde destek teker özelliğinin yanı sıra korozyona (paslanmaya) karşı da önlem alınabilir.

Kendiliğinden ayarlanan fren bileşeni sayesinde fren mesafesi, tekerlek freni ile aynı seviyede ve daha verimli hale gelir. Bu ekipman sayesinde sürüş güvenliği ve konforu artar.

Römorkunuz için hırsızlık koruması alarak olası risklere karşı daha güvende olursunuz. Yine römorkunuzu güvene almak için römork takozları da kullanabilirsiniz.

Bilyalı kaplin ile hem yalpalamaya karşı önlem alınabilir hem de çekme aracı ve römork arasında güvenli bir bağlantı oluşturulabilir. Ayrıca bu bileşen sayesinde yapay kilitlenmeye karşı da önlem alınır. Bunların dışında ergonomik bir kullanım sağlar ve aşınmayı azaltır.

Römork hava koruması ile kaplinlerin, vincin ve çekim bileşenin temiz kalması sağlanır.

Nitroper ve Nitro Satış güvencesiyle römorkunuz için en uygun malzemeleri, bileşenleri, yedek parçaları ve aksesuarları https://www.nitrosatis.com sitesini ziyaret ederek alabilirsiniz. Bir sorunla karşılaşmanız durumunda Nitroper olarak bütün süreçlerde ürünümüzün arkasında ve müşterimizin yanındayız.

Bir cevap yazın